Şarlatan

Şarlatan

Bu filme oy vermek ister misiniz?

Agnieszka Holland’ın yönetmenlik koltuğunda oturup Marek Epstein’in senaryosunu yazdığı Charlatan filminin başrolünde ise Ivan Trojan oynuyor. Oyuncu kadrosunda Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Jirí Cernýve, Miroslav Hanus gibi isimler bulunuyor. Biyografi, tarih ve dram türü sinemaseverlerin soluksuz izleyeceği bir film olan Charlatan’ın vizyona giriş tarihi ise 2020. Holland Avrupa’nın acı dolu kalbinden, totaliter ideolojiyle parçalanmış, başka bir büyük dönem resmi ile geri dönüyor.
1930’larda kült bir figür haline gelen Çek bitki uzmanı ve inanç şifacısı Jan Mikolášek’in hafifçe kurgulanmış hikâyesi. Ana karakterimiz, filmde nazi işgali sırasında güçlü Almanları ve savaştan sonra komünist yetkilileri hastası olarak kabul ederek zenginlere ve fakirlere aynı şekilde davranıyor. Ana karakterimizin, en ünlü müşterisi Çekoslovak cumhurbaşkanı Antonín Zápotocký idi, ancak 1957’deki ölümünden sonra Mikolášek, bir şarlatan olarak görüldüğünden komünist hükümet tarafından yargılanıyor. Mikolášek hücresinde kariyeriyle ilgili sorgulandığında, geçmiş yaşamını yakından görme fırsatı buluyoruz.
Kıdemli Çek aktör Ivan Trojan Oğlu Josef, tüm acılara göğüs geren genç Mikolášek’i canlandırıyor. Mikolášek bir “şarlatan” mıydı? Öyle ya da değil, film onun olmadığı konusunda hararetli. Mikolášek, gelişen bir uygulamaya başkanlık eden, prensip sahibi birisi ve sezgisel bir dahi. İnsanlar malikânesinin önünde, berrak şişelerde idrar örnekleriyle saatlerce kuyrukta bekliyor. Mikolášek yalnızca bu sıvıya bakarak mucizevî bir şekilde ayrıntılı ve etkili teşhisler koyabiliyor. Holland ve Epstein, Mikolášek’in evliliğinin başarısızlığından ve asistanıyla birlikte yaşadığı gerçeğinden yola çıkarak, Mikolášek’e asistanı Frantisek Palko (Juraj Loj) ile gizli bir birliktelik yaşadığını kurgulamış.
Filmde; en şaşırtıcı olan, genç Mikolášek’in kız kardeşinin kangrenli bacağının kesilmesi ile tehdit edilmesinden sonra, şifalı bitkilere olan sevgisi sayesinde, çirkin operasyondan önceki gece izinsiz olarak odasına gizlice girer ve kararmış etin üzerine kendi bitkisel karışımını sürerek onu iyileştirir. Filmde, cinselliğinden dolayı ıstırap içinde yaşayan Mikolášek’in yoğun suçluluk duygusuyla dolu Katolik yaşamı sergileniyor. Yetişkin yaşamında, asistanını kontrol ediyor ve kıskanıyor. Asistanının karısına kızıp, yeteneklerini affedilemez bir şekilde kullanabiliyor.

Işıkları Kapat Pinterest'de Paylaş

Şarlatan Filmi Hakkında

Tür:

Film Konusu: